...jako na smrt!

FILM. divadlo. HUDBA. literatura. VIDEO. komiks.

21.—24. září 2015

Po 14. 9.
19.00
vernisáž výstavy
Po 21. 9.
19.00
scénické čtení
Po 21. 9.
21.20
koncert
Út 22. 9.
19.00
dokumentární film
St 23. 9.
19.00
dokumentární film
St 23. 9.
20.00
dokumentární film
Čt 24. 9.
19.00
divadlo

Vše v Experimentálním prostoru NoD.

BLANKA KIRCHNER

deník, konceptuální umění (2014)

 

Je jich pět a píší jednu větu denně.
Je jedno kdy, zda ráno, večer či o půlnoci.
Délka věty je libovolná, může to být pár slov, či dlouhé souvětí.
Během psaní si věty navzájem neukazují.

 

Ema, 12 let: gymnazistka, atletka, milovnice zvířat
Margareta, 26 let: umělkyně, módní guru
Blanka, 32 let: deníková královna, novopečená “máma”
Karolina, 39 let: spisovatelka, kuchařka z ostrova
Martina, 49 let: architektka, vyznavačka hesla “žádná túra není dost dlouhá”

 

K vidění každý den od 10hodin do 22hodin. Video je součástí instalace: "Pokoje by měly být projevem nejhlubší jistoty...!"

video PAVLY SCERANKOVÉ (střih PAVLA SCERANKOVÁ / hudba NAOMI PINNOCK)

černobílý film (2011)
délka 5 minut 6 sekund

Paní Nina je jedna z mála, nestydí se o demenci mluvit. O vlastní demenci. Je to trochu zvláštní, protože pro většinu z nás je pojem demence takový divný, neradi jej slyšíme, jako děti jsme možná používaly slovo dement jako hloupou nadávku. Je to ironické, protože i lidé postižení demencí jsou jako děti.

 

K vidění každý den od 10hodin do 22hodin. Video je součástí instalace: "Pokoje by měly být projevem nejhlubší jistoty...!"

režie DAN MORAVEC

rozhlasový dokument (2013)
délka 54 minut

Paní Nina je jedna z mála, nestydí se o demenci mluvit. O vlastní demenci. Je to trochu zvláštní, protože pro většinu z nás je pojem demence takový divný, neradi jej slyšíme, jako děti jsme možná používaly slovo dement jako hloupou nadávku. Je to ironické, protože i lidé postižení demencí jsou jako děti.

 

K poslechu každý den od 10hodin do 22hodin. Poslech dokumentu je součástí instalace: "Pokoje by měly být projevem nejhlubší jistoty...!"

14. 9.–14. 10. 2015
výstava v kavárně Experimentálního prostoru NoD

motto: "Vyhýbejte se diskusím o realitě!"

Lada Jílková, Marie Kohoutová, Štěpán Lenk, Dušan Marcinko, Ivana Ševčík Miklošková, Barbora Pokorná, Anna Solilová, Václav Šlajch.

 

Osm výtvarníků mixuje komiksy.

Kurátorka Anna Solilová oslovila mladé české kreslíře, aby v komiksové formě zpracovali téma Alzheimerovy choroby.

Výstava je benefiční stejně jako celý festival. Výtěžek z prodeje děl výtvarníků bude přispěn na sbírku České alzheimerovské společnosti. Obrazy si můžete rezervovat na adrese anna.solilova@gmail.com Přihazujte od 800,- Kč výš. Děkujeme.

v podání JANA KAČERA, režie MICHAL BUREŠ

scénické čtení z románu J. BERNLEFA
délka 75 minut

 

Skeptici mohou tvrdit, že od dob, kdy se píšou knihy, bylo už napsáno všechno a že už jde jen o nekonečné variace na pár archetypálních témat. Občas se ale vyskytne literární úkaz, který tohle tvrzení převrátí naruby. Zdá se, že jedním z takových děl je právě vynikající próza Nizozemce J. Bernlefa (1937). Jáchym Topol

Sedmdesátník Martin Klein žije se ženou Věrou na americkém venkově. Přišla zima, napadl sníh, svět ztratil barvy a Martinovi připadá, že je stále těžší se v něm orientovat. Jeho lehká roztržitost se rychle mění v zapomnětlivost, až končí totálním rozpadem jeho světa – i jazyka. To vše sledujeme od začátku do konce z perspektivy samotného Martina.

Vyhasínání mozku Martina Kleina patří mezi pětici nejoblíbenějších nizozemských knih 20. století. Režisér Michal Bureš a herec Jan Kačer naváží na svou práci pro Český rozhlas a pokusí se převést tento skvělý literární text do poloinscenovaného jevištního tvaru.

koncert dua KOBERCE, ZÁCLONY
zvuk IVAN PALACKÝ, obraz FILIP CENEK

 

Hudebně-vizuální kompozice inspirovaná procesy zapomínání.

Koberce, záclony je název pro živý pódiový projekt Ivana Palackého (amplifikovaný pletací stroj Dopleta 180, terénní nahrávky, fotovoltaické panely) a Filipa Cenka (slit scan, diaprojektory), na němž spolupracují od roku 2003. Jejich improvizovaná vystoupení, stejně jako galerijní instalace pracují s konkrétním obrazovým a zvukovým materiálem, který se v průběhu koncertu „štosuje“ do abstraktního tvaru, v němž lze ovšem rozeznat stopy původního materiálu. Tento kontrolovaný rozpad v posledních letech kombinují s asynchronní hrou čtyř diaprojektorů, chrlících obrazy s titulky. Koncertní instalace „Výhybka“ pracuje s větami, které se v neustále se měnícím pořadí vytrhávají z kontextu a znovu se do něj vrací.

Myslím, že pro mé hraní je charakteristické jakési intuitivní "krájení času" a snaha dojít vždycky do bodu, kdy nevím, jak celá věc funguje a kdy mě to vykolejí natolik, že tomu přestávám chtít přijít na kloub a charakteristické je, že mi až tolik nezáleží na prostředcích, kterými tohoto stavu dosáhnu. A taky - z mé profese, architektury, pochází zájem o tektoniku hraní: proporce a poměry mezi jednotlivými částmi a o to nejtěžší: jakési podvědomě přesně umístěné "body obratu", které celou, většinou neuchopitelně plynoucí, zvukovou situaci mění a posouvají... Ivan Palacký

režie DAVID SIEVEKING

dokumentární film (2012) - DE/CZ
délka 88 minut

 

Poté, co režisérova matka Gretel onemocní Alzheimerovou chorobou, si její syn uvědomí, jak málo ji zná. Nikdy se neptal, jak žila před jeho narozením, a nyní je na všechny otázky i odpovědi zřejmě už pozdě. Rozhodne se proto o ní natočit dokument. Zaznamenává v něm jejich společné dny, setkání s rodinou, návštěvy u starých známých, ale i vzácné okamžiky radosti, kdy si Gretel vybavuje střípky vzpomínek ze svého života. Všímá si každodenních starostí v boji s pokračující nemocí a zachytává také její pobyt v pečovatelském domě. Výsledkem je fascinující portrét filmařovy matky a zároveň emotivní snímek o lásce.

Vítězný film na Festivalu v Locarnu a na DOK Leipcig.

První uvedení v českém překladu Markéty Klikové.

Oficiální stránky http://vergissmeinnicht-film.de/
Držitelem práv tohoto snímku je Lichtblick Media GmbH.
Projekce se uskuteční díky podpoře Goethe-Institutu v ČR.

režie VIERA ČÁKANYOVÁ

dokumentární film (2009) - CZ/EN
délka 52 minut

 

Scénář k tomuto hranému dokumentu vznikl na základě autentických nahrávek pořízených k pozdějšímu filmu Olda. Film dokumentární formou vypráví příběh paní O., postižené demencí Alzheimerova typu. Filmový materiál je doplněn o video záznamy z malé digitální kamery, do které si paní O. nahrává instruktáže k různým každodenním činnostem, vzpomínky, myšlenky a komentáře událostí, které nechce zapomenout, v naivní snaze otisknout sebe sama do média filmu kvůli budoucí referenci. Film skrze osobní příběh postupného zapomínaní reflektuje postoj postkomunistické společnosti ke své nedávné minulosti.

Film byl oceněn za nejlepší režii na FAMUfestu 2009.

Projekce snímku se uskuteční díky podpoře FAMU.

autor TERRY PRATCHETT / režie CHARLIE RUSSELL

dokumentární film (2011) - EN/CZ
délka 59 minut

 

Terry Pratchett na své smutné pouti dorazil k bodu, kdy si tváří v tvář nevyhnutelnosti své choroby začíná klást ty nejbolestnější otázky. Tou nejzásadnější z nich je legitimita jeho práva na asistované ukončení života. Tato vysoce kontroverzní metoda ovšem není ještě zakotvena v britském právním systému, a tak se vydává s kamerou doprovodit několik podobně postižených Britů do Švýcarska, kde je euthanasie již nějakou dobu legální, a to dokonce i pro cizince.

Ocenění za Nejlepší dokument na International Emmy Awards 2012.

režie EVA RYSOVÁ

divadelní představení - PRAŽSKÁ DERNIÉRA
délka 85 minut

 

Nechoď, babi, s tím Alzheimerem do tmy.

Všechny teorie vesmíru končí jeho zánikem. Šest miliard Sluncí byla donedávna hmotnost největší známé černé díry. Co se stane, když se černé díry začnou objevovat a rozpínat v naší paměti? Co zůstane z člověka? Autorský divadelní projekt o vyhasínání našich osobních vesmírů.

hrají: Marie Jansová, Jiří Kniha, Paulína Labudová, Václav Marhold, Ondřej Novotný, Viera Pavlíková/Olga Schmidtová
scénář a dramaturgie: Ondřej Novotný a kol.
scénografie a kostýmy: Anna Solilová
hudba: Paweł Passini a Daniel Moński


 Chcete-li mít své místo jisté, rezervujte si ho na adrese 6miliardslunci@roxy.cz